Roboti vret një punëtor në Korenë e Jugut: E ngatërroi me kuti ushqimore, i shtypi fytyrën dhe gjoksin

Një burrë është shtypur për vdekje nga një robot në Korenë e Jugut pasi nuk arriti ta dallonte atë nga kutitë e ushqimit.

Incidenti ndodhi kur burri, punonjës i një kompanie robotike rreth të 40-tave, po inspektonte robotin.

Krahu robotik, duke e ngatërruar burrin me një kuti të perimeve, e kapi atë dhe e vendosi në rripin e transportit, duke i shtypur fytyrën dhe gjoksin, tha agjencia e lajmeve koreano-jugore Yonhap.

Ai u dërgua menjëherë në spital, por nuk mundi t’i mbijetonte plagëve dhe ndërroi jetë, raporton bbc.

Sipas Yonhap, roboti ishte përgjegjës për ngritjen e kutive me speca dhe transferimin e tyre në paleta.

Burri kishte kontrolluar funksionimin e sensorit të robotit përpara testimit në fabrikën e klasifikimit të specave në provincën Gyeongsang Jugor, të planifikuar për në 8 nëntor, shton agjencia, duke cituar policinë.

Testi ishte planifikuar të bëhej fillimisht më 6 nëntor, por u shty me dy ditë për shkak të problemeve me sensorin e robotit.

Burri, punëtor i kompanisë që prodhoi krahun robotik, po kontrollonte makinën deri në orët e vona të natës të mërkurën kur ajo nuk funksionoi.

Kujtojmë se ky nuk ishte incidenti i parë në shtetin aziatik pasi që në muajin mars, një burrë rreth të 50-tave, pësoi lëndime të rënda pasi u bllokua nga një robot ndërsa punonte në një fabrikë të prodhimit të pjesëve të automobilave. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *