Shenjat që paralajmërojnë se imuniteti juaj ka rënë dhe duhet të veproni urgjentisht

Imuniteti juaj është mbrojtja e trupit tuaj kundër infeksioneve – kur nuk ndiheni mirë, ai prodhon antitrupa të krijuar për të sulmuar çdo virus, bakter ose toksina që ju sëmur.

Është një sistem kompleks që është i lidhur me shumë funksione të ndryshme në trup dhe shumë gjëra mund të ndikojnë në funksionimin e tij, dhe këto janë disa nga shenjat që tregojnë se është dobësuar.

Ndiheni më të lodhur se zakonisht

“Kur sistemi juaj imunitar është i zënë duke luftuar një infeksion të shkallës së ulët, ai shpesh i varfëron rezervat tuaja të energjisë”, tha Suzie Perry, eksperte ushqimore dhe nutricioniste në sisterlilab.com.

“Pra, nëse ndiheni më të lodhur se zakonisht, kjo është një shenjë se sistemi juaj imunitar është më i zënë seç duhet të jetë”, raporton Daily Mail.

Ajo shtoi se nëse vuani nga ftohjet e përsëritura, cistiti, kushtet autoimune, alergjitë ushqimore ose intolerancat, atëherë sistemi juaj imunitar mund të jetë i ulët në zink dhe vitamina A, C dhe D3, duke ju lënë të prekshëm ndaj infeksioneve të zakonshme të dimrit.

Probleme me tretjen

Problemet me tretjen mund të jenë gjithashtu një shenjë e një sistemi imunitar të dobësuar. Sipas doktor Peter Abel, ligjërues në shkencat biomjekësore në Universitetin e Lancashire Qendrore, 70 për qind e qelizave imune gjenden në traktin gastrointestinal në rreshtimin e zorrëve.

“Ato zakonisht luftojnë kundër toksinës që mund të jenë gëlltitur. Ato gjithashtu rregullojnë marrjen e lëndëve ushqyese, kështu që një sistem imunitar i dobësuar mund të çojë në ngërçe të barkut dhe diarre,” tha ai.

Ftohjet e përsëritura dhe gripi

Të duket sikur nuk mund të heqësh qafe simptomat e ftohjes dhe gripit?

“Një person me sistem imunitar të dobësuar mund të ketë ftohje të shpeshta. Kjo ndodh sepse nuk ka mjaftueshëm limfocite, të cilat prodhojnë antitrupa që luftojnë infeksionet virale. Kjo mund të shkaktohet nga faktorë të tillë si ushqimi i dobët. Vitaminat si B12, acidi folik ose zinku në dietë kontribuojnë në prodhimin e këtyre qelizave. Nëse këto vitamina mungojnë ose merren shumë, kjo mund të çojë në ftohje më të shpeshta. Gjithashtu mund të zgjasë kohën e rikuperimit”, tha doktor Abel, duke shtuar: “Zakonisht mund të prisni dy deri në tre ftohje në vit. Më shumë se katër në një vit është një shenjë e mundshme e një sistemi imunitar të dobësuar.”

Infeksionet

Infeksionet janë padyshim të zakonshme, me simptoma akute që nuk mund të mos i vini re. Megjithatë, infeksionet e shkallës së ulët mund të kenë simptoma që nuk janë të forta dhe të dallueshme, por megjithatë tregojnë se diçka nuk është në rregull.

“Infeksionet e shkallës së ulët nuk janë gjithmonë të lehta për t’u dalluar, por gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve mund të nënkuptojë se keni një infeksion bakterial në mishrat e dhëmbëve”, tha Perry.

Këto infeksione kërkojnë vazhdimisht vëmendjen e sistemit tuaj imunitar dhe qelizat imune të ngarkuara me pastrimin e infeksioneve nga trupi aktivizohen dhe mbështeten me lëndë ushqyese si zinku, vitamina C dhe D3.

Me kalimin e kohës, dhe nëse nuk keni mjaftueshëm lëndë ushqyese heroike imune në dietën tuaj, këto infeksione të shkallës së ulët fillojnë të fitojnë dhe sistemi imunitar dërgon një sinjal tjetër për t’ju alarmuar për situatën – ethet, temperatura, rrjedhja e hundës dhe inflamacioni janë reagimi i radhës i trupit. Ju gjithashtu mund të filloni të vini re disa probleme të tjera, të tilla si plagë në gojë ose plagë që kërkojnë më shumë kohë për t’u shëruar sepse sistemi imunitar është i zënë duke bërë diçka tjetër.

Çfarë mund të bësh?

Nëse dyshoni se sistemi juaj imunitar është dobësuar ose komprometuar, është gjithmonë një ide e mirë të konsultoheni me mjekun tuaj. Përveç kësaj, ka disa hapa të thjeshtë në dietë dhe stilin e jetesës që trajnerja Lorin Johnson Reynolds rekomandon për të ruajtur funksionin normal të imunitetit.

“Fokusohuni në një dietë të ekuilibruar të pasur me fruta, perime, proteina, yndyra të shëndetshme dhe drithëra. Ushqyesit si vitaminat C, D dhe zinku luajnë një rol kyç në funksionin e imunitetit”, thotë Reynolds.

“Aktiviteti i rregullt fizik mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit imunitar dhe në uljen e rrezikut të sëmundjeve kronike. Edhe 30 minuta tre deri në katër herë në javë janë të mjaftueshme për të pasur një ndikim. Nivelet e larta të stresit mund të dobësojnë sistemin imunitar, kështu që praktikimi i teknikave të reduktimit të stresit si joga ose meditimi mund të jetë i dobishëm,” shton ajo.

Gjumi është gjithashtu i nevojshëm për një sistem imunitar të shëndetshëm.

“Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të synoni për shtatë deri në nëntë orë gjumë gjatë natës – nëse gjumi është problem, bëni gjëra që ndihmojnë në rregullimin e ritmit cirkadian, si ekspozimi ndaj dritës së mëngjesit dhe mbajtja e syzeve që bllokojnë dritën blu gjatë natës.” thonë instruktorët e shëndetit.

“Si pirja e duhanit dhe konsumimi i tepërt i alkoolit mund të dobësojnë sistemin imunitar. Lënia e duhanit dhe kufizimi i marrjes së alkoolit janë shumë të dobishme,” shtojnë ata.

Vitaminat janë gjithashtu një fillim i mirë kur po përpiqeni të ndërtoni sistemin tuaj imunitar, me një suplement të vitaminës D këtë kohë të vitit që është veçanërisht i zgjuar pasi nuk ka mjaftueshëm diell.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *