‘Shkeli ligjin ndërkombëtar /Erdogan: Biden dhe SHBA janë bashkëpunëtor në krimet e të luftës izraelite

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan akuzoi presidentin amerikan, Joe Biden dhe administratën që drejton si bashkëpunëtorë në krimet e luftës izraelite dhe shkelje të ligjit ndërkombëtar në konfliktin në Rripin e Gazës dhe kërkoi vendosjen e sanksioneve ndaj Izraelit.

Në një intervistë me Newsweek gjatë samitit të NATO-s në Uashington, ai tha se “vrasjet mizore” të civilëve të Izraelit, sulmet ndaj spitaleve, qendrave të ndihmës humanitare dhe gjetkë ishin krime lufte, raporton reuters.“Administrata amerikane, megjithatë, i injoron këto dëme dhe i ofron ndihmën më të madhe Izraelit. Ata e bëjnë këtë me çmimin e të qenit pjesëmarrës në këto dëme”, tha udhëheqësi turk.“Në këtë moment, kush do të vendosë çfarë lloj sanksionesh ndaj Izraelit për shkeljen e ligjit ndërkombëtar? Kjo është një pyetje e vërtetë dhe askush nuk ka përgjigje për këtë”, pohoi ai.Izraeli hodhi poshtë akuzat se po kryen krime lufte në luftën kundër Hamasit në Rripin e Gazës. Ai mohon se po sulmon qëllimisht civilët.

Më shumë se 38 mijë palestinezë, kryesisht civilë, kanë vdekur që nga fillimi i luftës më 7 tetor të vitit 2023, sipas zyrtarëve shëndetësorë të Gazës. Rreth 1200 izraelitë vdiqën në sulmin e Hamasit ndaj Izraelit që ndezi luftën.

Turqia, një anëtare e NATO-s, dënon sulmin izraelit në Rripin e Gazës, ndërpret tregtinë me Izraelin dhe shpreh mbështetjen për Hamasin. Ai shpesh kritikon vendet perëndimore për mbështetjen e Izraelit dhe bën thirrje që gjykatat ndërkombëtare ta ndëshkojnë atë.

© SYRI.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *