Stuhia e dëborës prek Ukrainën, mbi 2 mijë qytete dhe fshatra mbeten pa energji elektrike

Një stuhi ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në mbi 2.000 qytete dhe fshatra në Ukrainën…

Turqi, përmbytje në Stamboll dhe Izmir pas stuhive dhe reshjeve të dendura të shiut

Rrugët dhe ndërtesat u përmbytën në Izmir, pasi niveli i detit u rrit dhe tejkaloi barrierat…

Valë gripi në Gjermani, pasoja tek mësimdhënia dhe kopshtet

Shoqata Federale e Shkollave Fillore në Gjermani paralajmëron në lidhje me valën e gjerë të gripit…

Çfarë përfiton Hamasi nga lirimi i pengjeve?

Marrëveshja e përkohshme e armëpushimit midis Izraelit dhe Hamasit ofron hapësirë frymëmarrjeje në konfliktin e vazhdueshëm.…

Plani i frikshëm i “OpenAI” që mund ta kërcënojë njerëzimin

Kompania amerikane për inteligjencë artificiale, “OpenAI”, raportohet se po punonte në një sistem aq të avancuar…

Rusët liruan një kanibal nga burgu për të luftuar në Ukrainë

Një vrasës masiv i dënuar nga rajoni Sakhalin në lindjen e largët të Rusisë, i cili…

Ishte e fiksuar pas krimit, 23-vjeçarja vret një të huaj “për kuriozitet”/ E qëlloi 100 herë me thikë dhe e copëtoi

Një gjykatë në Korenë e Jugut ka dënuar me burgim të përjetshëm një 23-vjeçare e cila…

Ajsbergu më i madh në botë vihet në lëvizje pas 30 vitesh

Ajsbergu më i madh në botë, i quajtur A23a, është vënë në lëvizje pas më shumë…

Turqia goditet nga një tërmet i fuqishëm

Një tërmet me magnitudë 5.2 ka goditur Turqinë lindore, duke shkaktuar një panik të madh të…

Populisti anti-islam fiton zgjedhjet në Holandë

Lideri veteran populist anti-islamik Geert Wilders është drejt fitores dramatike në zgjedhjet e përgjithshme holandeze, sipas parashikimit…