Mos vendosni kurrë makijazh kur udhëtoni me aeroplan

Për shumë njerëz, vendosja e make-upit edhe në aeroplan është pjesë e përvojës së udhëtimit. Megjithatë,…

Pse ndalohet buzëqeshja në fotografitë e pasaportës?

Kur bëjmë foto për albume private, zakonisht buzëqeshim për t’u dukur më mirë. Por a e…

E ktheu babanë në aplikacion, si u përdor inteligjenca artificiale për të ruajtur kujtimin e një familjari të ndjerë

Inteligjenca artificiale dhe chatbot-et janë gjithnjë e më shumë pjesë e jetës sonë, ndonjëherë aq shumë…

Vaksina kundër kancerit të lëkurës reduktoi rrezikun e vdekshmërisë – mjekët janë të kënaqur me rezultatet

Vaksina e parë e personalizuar e mRNA në botë kundër kancerit të lëkurës përgjysmoi rrezikun e…

Zinxhiri i argjendtë i shpëton jetën një njeriu pasi e ndaloi plumbin të mos depërtonte në qafën e tij

Jeta e një burri ka të ngjarë të shpëtohet pasi një zinxhir i trashë pengoi që…

U hodh nga jahti dhe ra mbi balenën, burri nga Zelanda e Re dënohet me 600 dollarë

Një burrë 50-vjeç ka nxitur reagime të ashpra pasi u filmua duke u hedhur mbi balenën…

Vdiq pa e ditur se kishte zbuluar Amerikën

Më 20 maj 1506, në Spanjë vdiq në moshën 55-vjeçare, detari italian Kristofor Kolombi, nismëtari i…

A e dini pse nuk ka orë në qendrat tregtare?

A e keni vënë re ndonjëherë mungesën e dukshme të orëve ndërsa endeni nëpër korridoret e…

Disa fakte mbi Trekëndëshin e Bermudës

Trekëndëshi i Bermudës kufizohet afërsisht nga Miami, Bermuda dhe Porto Riko. Emri “Trekëndëshi i Bermudës” u…

Dërrasa famëkeqe e Titanikut që e mbajti gjallë Rosen, shitet për mbi 700,000 dollarë

Në një ngjarje të rrallë ankandi, një pjesë e famshme e kornizës së një dere, e…