A e dini pse nuk ka orë në qendrat tregtare?

A e keni vënë re ndonjëherë mungesën e dukshme të orëve ndërsa endeni nëpër korridoret e…

Disa fakte mbi Trekëndëshin e Bermudës

Trekëndëshi i Bermudës kufizohet afërsisht nga Miami, Bermuda dhe Porto Riko. Emri “Trekëndëshi i Bermudës” u…

Dërrasa famëkeqe e Titanikut që e mbajti gjallë Rosen, shitet për mbi 700,000 dollarë

Në një ngjarje të rrallë ankandi, një pjesë e famshme e kornizës së një dere, e…

A e dini se disa pajisje shtëpiake vazhdojnë të harxhojnë energji edhe pasi janë fikur?

Karikues pa telefon – Një karikues i lënë i shkëputur vazhdon të konsumojë energji edhe kur nuk…

Italiani shënon rekord botëror për “arratisjen më të shpejtë nga rezervuari i ujit”

Një “artist profesionist i arratisjes” ka shënuar rekord të ri botëror Guiness duke u arratisur nga…

Muaji i shenjtë i Ramazanit, ja çfarë e lidh agjërimin me shkencën

Mbajtja e agjërimit gjatë Ramazanit, konsiderohet nga mjekët si një formë diete që shërben edhe për…

Violina e Paganinit i nënshtrohet trajtimit me rreze X në kërkim të sekreteve të tingullit

Ekspertët francezë përdorën rreze X në një violinë të shekullit të XVIII me vlerë miliona euro…

“Unaza e zezë” misterioze bëri bujë: Është shfaqur edhe më parë në qiell në Argjentinë

Banorët e provincës Tucuman në Argjentinë kanë qenë dëshmitarë të një fenomeni të pazakontë në qiell…

10 gjëra drithëruese që nuk i keni ditur kurrë për skeletët

Çdo ditë kur zgjoheni dhe filloni të ecni rrotull, mbani një skelet me vete. Kjo është…

Fakte interesante rreth Statujës së Lirisë

Statuja e Lirisë u konceptua në vitet 1860 nga aktivisti francez kundër skllavërisë Édouard de Laboulaye.…