Sllovenia zgjeron kontrollet kufitare me Kroacinë dhe Hungarinë

Qeveria sllovene ka zgjatur të enjten kontrollin e përkohshëm në kufijtë e brendshëm me Kroacinë dhe…

Danimarka miraton ligjin që ndalon djegien e Kuranit

Parlamenti i Danimarkës e ka ndaluar “trajtimin joadekuat” të teksteve fetare – projektligj që në këtë…

Meksikë: 26-vjeçarja vdes pas sulmit nga peshkaqeni

Një nënë 26-vjeçare ka vdekur në Meksikë pasi është kafshuar në këmbë nga një peshkaqen. Gruaja…

Gjermania zgjat kontrollet kufitare me Poloninë, Çekinë dhe Zvicrën

Gjermania po zgjat kontrollet e përkohshme kufitare me Poloninë, Republikën Çeke dhe Zvicrën deri më 15…

Në Siberi në -50 gradë , reshje rekord bore në Moskë

Temperaturat në pjesë të Siberisë ranë në minus 50 gradë Celsius ndërsa stuhitë mbuluan Moskën me…

Fajon: Viti i rëndësishëm për zgjerimin e BE-së, pres raporte inkurajuese në samitin e BE

Ministrja e jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon, ka thënë se ky vit është jashtëzakonisht i rëndësishëm…

Tërmet i fuqishëm prej 6.8 Rihter trondit Filipinet

Një ditë pas tërmetit 7.6 Rihter, një tërmet i ri 6.8 Rihter ndodhi në orët e…

Njëmbëdhjetë alpinistë të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur pas shpërthimit të vullkanit në Indonezi

Njëmbëdhjetë alpinistë u gjetën të vdekur të hënën dhe dymbëdhjetë të tjerë mbesin ende të zhdukur…

Filipinet goditen nga një tërmet me magnitudë 7.5, shkakton paralajmërime për cunami

Tërmeti me magnitudë 7.5 goditi Mindanaon në Filipinet jugore të shtunën vonë, duke shkaktuar paralajmërime për…

Emigracioni: Gjermania rregullon ligjin, përshpejton dëbimet, por edhe dhënien e shtetësisë

Për disa përshpejtohet dëbimi, për të tjerë përshpejtohet fitimi i shtetësisë: Gjermania modernizon ligjin për të…