Turqia: Çfarë fitoi duke vonuar anëtarësimin e Suedisë në NATO?

Një komision parlamentar turk do të debatojë dhe ka të ngjarë të miratojë kërkesën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n sot, hapi i fundit drejt zgjerimit të aleancës së mbrojtjes perëndimore pas 18 muajsh vonesa që frustuan disa aleatë dhe dhanë disa lëshime.

Majin e kaluar, Presidenti Tajip Erdogan kundërshtoi kërkesat nga Suedia dhe Finlanda për t’u bashkuar me aleancën ushtarake. Shtetet nordike i bënë këto kërkesa pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Turqia miratoi pranimin e Finlandës në prill, por, së bashku me Hungarinë, anëtare të NATO-s, e ka mbajtur Suedinë në pritje, duke i kërkuar Stokholmit të ndërmarrë më shumë hapa për të goditur ata në juridiksionin e saj që Turqia i konsideron terroristë.

Më poshtë është një përmbledhje e masave të marra nga Stokholmi, Helsinki, Uashingtoni dhe anëtarë të tjerë të NATO-s për t’iu përgjigjur shqetësimeve të Turqisë. Sipas analistëve të cituar nga Reuters, këto janë fitore gjeopolitike për Erdoganin, edhe pse presidenti turk ka shkaktuar tensione në marrëdhëniet e Turqisë me Perëndimin.

Çfarë lëshimesh bënë Suedia dhe Finlanda?

Në një samit të NATO-s në Madrid vitin e kaluar, Turqia arriti një marrëveshje me Suedinë dhe Finlandën, sipas së cilës të dy vendet hoqën embargon e armëve dhe ndërmorën veprime kundër anëtarëve të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), si dhe të të ashtuquajturës Lëvizja Gulen, të cilën Ankaraja e konsideron përgjegjëse për tentativën për grusht shteti të vitit 2016.

Vitin e kaluar Stokholmi hoqi një ndalim për eksportet e pajisjeve ushtarake në Turqi, pa dhënë detaje të kompanive apo produkteve.

Në qershor, ajo prezantoi një projekt-ligj të ri kundër terrorizmit që e bën të paligjshme anëtarësimin në një organizatë terroriste, duke thënë se ajo ka mbajtur anën e saj të marrëveshjes.

Në muajt e fundit, një gjykatë e lartë suedeze bllokoi ekstradimin e dy turqve që Ankaraja thotë se janë gylenistë, ndërsa një gjykatë apeli la në fuqi dënimin e një burri për përpjekje për të financuar PKK, e cila konsiderohet gjithashtu një organizatë terroriste nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. shtetet.

Në një zhvillim të veçantë, në përgjigje të kritikave në Turqi dhe vende të tjera me shumicë myslimane, Ministri i Drejtësisë Gunnar Strömer tha se Suedia po shqyrtonte nëse do të ndryshonte ligjin në mënyrë që protestuesit të mos mund të digjnin më publikisht Kuranin.

Finlanda, nga ana e saj, ra dakord vitin e kaluar të shqyrtojë dhënien e licencave të eksportit të armëve për Turqinë rast pas rasti. Pas gati një viti pritje, Ankaraja njoftoi se Helsinki ka bekimet e tij.

Çfarë bënë anëtarët e tjerë të NATO-s

Kur Erdogan sinjalizoi në një konferencë të NATO-s në korrik se Suedia do të merrte përfundimisht dritën jeshile, Kanadaja anëtare e NATO-s ra dakord pa bujë të rihapte bisedimet me Turqinë për heqjen e kontrolleve mbi eksportet e pjesëve rezervë për avionët pa pilot, përfshirë pajisjet optike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *